Otsingu tulemused
Külmetumine VS bakterid

Külmetumine VS bakterid


Põiepõletik, urotrakti infektsioon (UTI)… Kas see on kuidagi seotud külmetumisega?

"Ära istu külma kivi peal, saad põiepõletiku!" Kõik naised on seda oma vanematelt kuulnud juba maast-madalast. On tõsi, et külm ilm võib põhjustada mitmeid ebameeldivusi, kui me ei ole ilmale vastavalt riides, kuid kas külm on urotrakti infektsioonide (UTI) otsene põhjus?

Enamasti peetakse põiepõletiku all silmas urotrakti bakteriaalset infektsiooni. See teema väärib lähemat tutvustamist, sest vastavalt statistikale kannatab vähemalt korra oma elus selle all iga naine. Otsene põhjus ei ole külmetumine, vaid kuseteedesse sattunud pärakupiirkonnast pärinevate bakterite paljunemine. Siiski ei satu need bakterid sinna sellest, et külma ilmaga bussipeatuses pingil istusime. Külmetumise roll seisneb selles, et külmas veresooned ahenevad. Seega veenid ja kapillaarid selle kehaosa pinnal, mis külmaga otseselt kokku puutub, ahenevad ja verevool läbi nende väheneb. Seetõttu väheneb selle kehapiirkonna optimaalne verevarustus ja nii võib väheneda ka keha kaitsevõime, see aga loob head võimalused bakteritele.

Kuid külm ei ole ainus faktor, mis võib mõjutada urotrakti infektsioonide väljakujunemist. Süveneme teemasse veelgi.

Mis on tegelik kurja juur?

Nii nagu paljude teistegi haiguste puhul, on tähtis teada, et ka UTI korral on mitmeid faktoreid, millel on oma roll. Järgnevalt mõned näited:

  • Bakterid, mis on pärit väljaheitest. Naiste kusitiava paikneb üsna lähedal pärakule. Sel anatoomilisel põhjusel võivad väljaheitest pärit bakterid (enamasti E. coli) pääseda üsna lühikest teed mööda kusitisse ja sealt edasi põide. Seetõttu on oluline pühkida tualettpaberiga suunaga eest tahapoole, nii saab vältida bakterite jõudmist kusiti lähedusse.   

  • Seksuaalvahekord. Tegemist on eelmise näitega sarnase situatsiooniga, erinevuseks on see, et infektsiooni tekkes on süüdi sinu või su partneri suguelunditelt pärit bakterid. Kui soovid seda vältida, on oluline hoida kusitiava ja tupepiirkonna puhtust nii enne kui ka pärast seksuaalkontakti. Peale selle on soovitatav urineerida vahetult pärast seksi (ka siis, kui selleks vajadust ei tunne), sest see aitab aegsasti vabaneda bakteritest, mis kusitisse on pääsenud.

  • Intiimpiirkonna hügieen. Minimaalselt tuleb pesta end kord päevas. Ei tohi unustada ka nii lihtsaid asju nagu käte pesemine enne ja pärast tualeti kasutamist. Väga hea oleks alati kaasas kanda pakikest niiskete salvrättidega, kuid vältida lõhnastatud variante – need võivad intiimpiirkonda ärritada.

Mis võib veel mõju avaldada?

  • Ebapiisav vedeliku tarbimine. Kui tarbid vähe vedelikku, siis urineerid harvemini, see aga tähendab, et uriin jääb kauemaks põide. Nii on bakteritel suuremad võimalused paljunemiseks. Oma tervise huvides peaksid jooma vähemalt 8 klaasi vett päevas, mis võrdub umbes 1,5 – 2 liitriga.

  • Hoidud urineerimisest liialt kaua. Sul on kiire kooli, tööle, koju – nii võid sageli unustada elementaarseid asju nagu näiteks urineerimine. See on ebamugav, kuid see on ka ohtlik. Kui viivitad põie tühjendamisega liiga kaua, annad bakteritele võimaluse paljuneda.  

  • Käid vannis, kuid võiksid käia duši all. On muidugi OK mõnikord vannis lõõgastuda. Kuid enamasti tasub käia duši all, sest vannis istudes võivad bakterid kergemini urotrakti pääseda.

Olles teadlik kõigest sellest, saad päris palju kaasa aidata oma tervise hoidmisel: pidades kinni hügieenireeglitest, oled juba sammuke lähemal urotrakti infektsioonide vältimisel. Samuti aitab piisav vedelikutarbimine hoida urotrakti tervena ja aitab kaasa ka üldisele heaolule.

Urotrakti infektsioonide tunnuseks võib olla uriini lõhna ja värvuse muutumine, valulik urineerimine, valu alakõhus, mõnikord ka palavik. Kui märkad mõnda neist tunnustest, siis pöördu arsti poole.

 

(Allikas: WEBBeteg – M.J., Ekspert: Judit Lesznyák M.D., pediaater, GP)

 


Tagasi üles