Otsingu tulemused
Kas vanarahvas ei teadnudki siis tõtt?

Kas vanarahvas ei teadnudki siis tõtt?


Uskumused, mis põlvest põlve on edasi antud

 

”Ära istu külma kivi peal, muidu jooksed homme vetsu vahet, või hoidku jumal, ei saagi kunagi lapsi!” Seda kordas mu vanaema pidevalt, mäletan seda üsna maast madalast. Ema püüdis mind samuti kaitsta, seda kuulsin igal suvel: ”Ära mine külma vette! Pärast ujumist võta alati märjad riided ära, muidu jääd haigeks!” Isegi praegu kuulen temalt pidevalt: ”Ära käi külmal põrandal paljajalu!”. Parimatest kavatsustest hoolimata ei ole päris kõik need ettevaatusabinõud 100% tõesed.

 

Mäletan ka, et vanaema kinkis mulle alati villaseid sokke, pakse sukkpükse ja sooje susse. Ikka selleks, et ma ei saaks mõnda naistehäda või põiepõletikku. ”Pane soojalt riidesse ja vaata, et sa sealt altpoolt ei külmetaks,” rääkis ta alati. Tänapäeval võib mõni neist soovitustest naljakas tunduda. Kuid tol ajal ei saanud ta ju teada, et külmetumine on vaid kaudne põhjus põiepõletiku või muude urotrakti infektsioonide tekkele. Esmaseks põhjuseks on aga bakterid.

 

Põlvest põlve edasiantavad uskumused:

-          Ära istu külmal pinnal!

-          Ära uju külmas vees!

-          Pane paksud sukad jalga!

-          Ära käi külmal põrandal paljajalu!

-          Hoia oma puusad soojas!

 

Ilmselt oled sinagi neid kuulnud. Aga 21. sajandi naised teavad juba, et peamine põhjus on bakterid. Me teame ka, et naised on UTI poolt rohkem ohustatud kui mehed. Põhjuseks on meie erinev kehaehitus.

 

Vaieldamatult oli meie esivanematel päris palju tarkust, leidmaks looduse rikkalikust varasalvest sobivaid ravimtaimi. Nad teadsid ka seda, et rohke vee joomine on vajalik, et põiest ja kuseteedest kergemini baktereid välja uhtuda. Minu ema jagas mulle oma emalt saadud tarkust, et tuleb teha kummelivanne. Sügisel ja talvel olid sahvris ootamas ravimtee jaoks kuivatatud nõgesed, raudrohi ja kuldvits. Ma tarbin tõesti taimeteed päris sageli ning toetan oma immuunsüsteemi C- ja D-vitamiiniga.

 

Kuid pean tunnistama, et külmal ajal ma julgen isegi natukeseks ajaks pingile istuda. Ma luban ka oma lastel veidi liivakastis istuda. Olen neid juba lasteaiaealistena õpetanud hügieeni eest hoolitsema ega hirmuta neid külmetumisjuttudega.

 


Tagasi üles